Чи можна зрозуміти кота?
Спілкування з котом дає не лише позитивні емоції, а й новий досвід: приходить розуміння, що не обов’язково дві години розмовляти чи переписуватись, аби зрозуміти когось. Виявляється, можна вести досить змістовні розмови мовчки. Але для цього потрібно трохи стати котом.
На жаль, повністю перевтілиться не вийде, аж надто коти досконалі – нам людям не дотягнутися, але вивчити мову пухнастих богів цілком реально!

Як спілкуються коти?
Між собою ці дивовижні тварини спілкуються за допомогою звуків, які людське вухо не може вловлювати. Але коти пристосувалися: треба ж якось керувати безглуздими слугами, і придумали для людей окрему мову. Ось ці «мур» і «мяу» були розроблені котами спеціально для нас.
Можна заперечити, що коти спілкуються між собою також і за допомогою «мурів» та «мявів», всі пам’ятають березневі завивання. Так, коти занадто добре виховані, тому часто розмовляють між собою більш зрозумілою людям мовою, щоб ті не відчували себе повними неуками.
Наскільки складною є кото-людська мова?
Вчені підрахували, що в середньому коти використовують 16 звуків, створюючи різні послідовності. Але сюди ще потрібно додати індивідуальні тональності конкретної особини. Ще коти використовують наголоси. Як бачите, фонотека виходить чималенька.
Не потрібно бути експертом-котознавцем, можна просто трішки поспостерігати за котом, і стає зрозуміло, що у «мур-мяу» багато звукових та емоційних відтінків. І це ще не все: безліч інформації про стан, настрій і навіть здоров’я кота можна отримати, спостерігаючи за язиком його тіла.
Наскільки складна мова тіла у котів у порівнянні зі спілкуванням за допомогою звуків?
Не беремося аналізувати та порівнювати щільність потоку інформації, що передається котами за допомогою звуків та мови тіла. Тут все дуже індивідуально: є коти-пташки, у яких буквально не закривається рот, вони весь час видають якісь звуки, добре якщо тихі. Є коти-мовчуни, від яких не почуєш «мяу» тижнями. Кожен кіт – індивідуальність, і це разюче, адже серед них немає великого розшарування за формою та розміром, всі вони досить схожі між собою: породисті та вуличні коти не мають таких разючих відмінностей, як, наприклад, собаки.
А ось за характером, темпераментом, стосовно відношення до людини, до інших котів кожна особина унікальна!
Особливості мови тіла котів


Отже, для передачі інформації людям, іншим котам та далеким зорям у котів служать:
• хвіст;
• вуха;
• очі;
• вуса;
• лапи;
• пози тіла.

До чого тут хвіст?
Напевно, ви помічали, що коти не особливо вітають, коли чіпають їхній хвіст. Цьому є кілька причин, розглянемо 2 основні:
а) хвіст – продовження хребта, на ньому безліч нервових закінчень, тому коту просто неприємно, коли до нього торкаються;
б) хвіст завжди дуже зайнятий і йому не до вас, адже він має передавати світові важливу інформацію. Торкати кота за хвіст, це все одно, що затискати людині рота рукою – кому ж таке сподобається?
З першою причиною все однозначно, а другу пропонуємо розглянути докладніше.
Що може хвіст розповісти про кота?
• піднятий перпендикулярно вгору із закругленим кінчиком хвостик говорить про те, що котик у повному порядку, він щасливий, спокійний та розслаблений!
• якщо кіт прямує до господаря з високо піднятим хвостом, що гойдається, це означає, що він скучив і дуже радий бачити господаря, готовий спілкуватися;
• знаком особливої котячої прихильності служить звичка кота чи кішки торкатися ніг господаря хвостом, ніби обіймаючи їх;
• якщо хвіст опущений, тварина втомилася або зайнята, не схильна до спілкування. Посмикування опущеного хвоста означає, що відбувається щось цікаве для кота;
• якщо кіт нервово б’є хвостом, це свідчить про незадоволення чи роздратування;
• розпушений хвіст вгору разом із вигнутою спиною означає, що тварина налякана;
• якщо лежачи кіт у спокійному ритмі помахує хвостом туди-сюди, він не роздратований, просто думає про щось, робить зарядку для хвоста або співає пісеньку – хвостом!
• сидять у мальовничій позі, обернувшись хвостом, коти через свою досконалість, бо це дуже красиво!
• коли прохолодно, коти сплять, обгорнувшись хвостом і занурившись в нього носом – так тепліше.
Якщо хвостом активно користуються всі коти, хоча теж є індивідуальні особливості його застосування, то в використанні вух для спілкування в різних особин є дуже великі відмінності.

Вуха – все дуже індивідуально
Є коти й кішки, у яких вуха більшу частину часу нерухомі. Без крайньої потреби вони їх не притискають, не роблять «вертольотиком», не нашорошують.
Інші, навпаки: кроку не зроблять, щоб не змінилося положення вух, у деяких котів вуха рухаються не синхронно, тобто кіт запросто може повести одним вухом, в той час, як інше знаходиться у звичайному положенні.
Швидше за все, справа в амплітуді рухливості, закладеної природою: в одних вона дуже велика, інші коти рухають вухами майже непомітно.
Що кажуть вуха кота?
• якщо вуха притиснуті до голови, значить тварина дуже сердита, краще її не чіпати;
• також притиснуті вуха та шипіння можуть означати страх, але не паніку: тварина готова до бійки!
• підняті вгору «нашорошені» вуха означають інтерес, готовність стати активним учасником процесів, що відбуваються;
• опущені в різні боки вуха «вертольотиком» означають, що кіт не проти побігати й пограти.

❗Якщо тварина постійно притискає одне вухо, чухає його лапою та нахиляє голову в один бік, трусить головою, то є вірогідність захворювання вуха (отит, грибок, вушний кліщ) потрібно терміново показати кота ветеринару.
Очі: дивиться пильно, тому що любить сильно
• якщо кіт дивиться на господаря довгим поглядом, значить все гаразд – вихованець відчуває прихильність;
• такий же довгий погляд із повільними морганнями – це 100% любов та довіра. Закриваючи очі в присутності людини, кіт демонструє, що повністю їй довіряє;
• коти мовчуни, кидаючи на господаря довгі погляди, можуть таким чином просити приділити їм увагу;
• примружені очі та муркотання означають розслаблення й задоволення;
• широко відкриті очі з вузькою зіницею – небезпечна ознака: у коті прокинувся дикий звір, значить щось не так.

Третя повіка
❗Хазяїну варто насторожитися, якщо у тварини стало видно третю повіку. Вона схожа на плівку, що з’являється у кутку ока, біля носа і закриває його частину. У здорового активного кота її не видно, багато людей навіть не знають, що це таке.
Якщо повіка з’явилася, значить у м’язах зник тонус і є сенс поспостерігати за твариною та вжити заходів. Можливо занепад сил у кота викликаний проблемами зі здоров’ям, наприклад, інтоксикацією внаслідок глистової інвазії.
Положення вусів теж щось означає?
Вуса не є активним засобом комунікації та передачі інформації. Хоча коли кішка зацікавлена, азартна, то вуса в неї стирчать вперед. Опущені вниз вуса можуть означати емоційний спад або навіть хворобу, варто звернути більше уваги на вихованця та вчасно вжити заходів.
Лапи можуть говорити: скажи мені щось лапою!
Що може бути зворушливішим, ніж прибирання випущених пазурів, коли береш кота за лапку? А ніжні дотики лапою до щоки в намаганні привернути до себе увагу? Щодо лапчатої комунікації, то тут коти основні жести запозичили у людей, тому вони досить зрозумілі.
Не завжди приємне і вчасне тільки «замішування тіста», коли кіт приходить до господаря, що сидить або лежить (частіше сплячого) і починає м’яти його лапами, трохи випускаючи пазурі. Чому коти так роблять?

Маленькі кошенята таким чином стимулюють у кішки, що їх годує, приплив молока саме до зайнятої ними пипки. Масажуючи людину кіт може просити їсти або робить це для того, щоб розслабитися, повернутись у щасливе дитинство.
У деяких тварин, якщо їх дуже рано забрали від матері, «замішування тіста» може мати трохи нав’язливий характер.

Що поза кота може про нього розповісти?
В умінні приймати мальовничі пози котам немає рівних!
❗Варто звернути увагу, якщо кіт сідає біля стіни та впирається в неї чолом – це поганий знак, який може свідчити про серйозні порушення в роботі нервової системи. А може, кіт просто вирішив так сісти, але показати ветеринару тварину в цьому випадку потрібно неодмінно!
Зазвичай, кожен крок божества сповнений гідності, грації та сенсу. Нам людям, не дано зрозуміти та осмислити такий масив інформації, але в дечому можемо розібратися:
• якщо кіт у присутності людей лягає на спину, відкриваючи живіт, найуразливішу частину тіла, значить він їм повністю довіряє;
• якщо кіт так заснув, то він 100% почувається в повному комфорті та безпеці;
• якщо кіт згорнувся в тугий клубок і дихає у хвостик, значить він замерз: не скупіться й увімкніть обігрівач, хоч ненадовго;
• у спеку коти витягуються на повний зріст і частіше сплять на боці, можуть утворювати складні вивернуті фігури, це такий котячий стрейчінг.
• сидіти нагорі, на полиці чи шафі, коти люблять, бо вони хижаки, а зверху відкривається чудовий огляд.

Що ж ми, недосконалі, незграбні люди можемо запропонувати чудовим котам, щоб хоч трохи наблизиться до їхнього сліпучого сяйва?
• якісний корм;
• смачні ласощі;
• дряпки та будиночки для відпочинку;
• інтерактивні іграшки;
• любов та турботу.

 
У багатьох з нас живе вихованець з породи котячих, який є повноправним членом сім’ї. Ну як можна не рахуватися з цим граціозним і милим створінням, не балувати його, чи не пестити, отримуючи у відповідь на це ласку і визнання?
Але іноді господар замислюється над тим, що було б непогано трохи краще знати котячу мову, щоб повністю розуміти свого мурчика. І немає тут нічого складного — досить бути уважним до тварини і помічати явні прояви того чи іншого сигналу за допомогою міміки, жесту і видаваного звуку. До того ж кішки свої бажання завжди висловлюють більш відкрито, ніж людина.

Котяча мова у вигляді звуків
В основному кішки передають всю інформацію голосом. Саме за допомогою звуків вони найкраще вміють спілкуватися зі своїми одноплемінниками, господарями, діточками. Ці звуки не схожі за тембром, тоном та силою. Загальні вокальні дані кішок настільки різноманітні, а висота звукового тону настільки різна за діапазоном (від 75 до 1520 Гц), що кішкам зовсім не складно передати свої почуття болю, страху, образи, агресії, задоволення, благодушності, ніжності та інше.
Так, якщо кішка відчуває негативні емоції, то звуки виходять у неї більш низькими, а під час благодушного настрою — високими. Ну, а з дитинчатами муркотики бажають спілкуватися в невловимому для людського вуха ультразвуковому діапазоні.
Все це вдається нашим вихованцям за рахунок того, що у них добре розвинена вібрація голосових зв’язок. Цікаво те, що кішкам легко даються наші букви В, Г, М, Н, Р, Х, Ф (бувають випадки, коли кішка вміє говорити «мама» і інші слова і навіть фрази). Але найбільше різноманіття котячі голоси мають, коли справа стосується їх весіль — саме шлюбний сезон муркотиків винен у створенні композиторами деяких класичних творів.

Котяча мова у вигляді жестів і міміки
Крім звукових сигналів, кішки приділяють чимале значення жестам (мови тіла), мітках (мова запахів), міміці. Запахами у котів прийнято мітити свою територію, по них інші тварини дізнаються важливу інформацію — активна кішка або пасивна по поведінці, вік, наявність тічки і т.д. Звичайно, ці запахи не для нашого носа. Ми можемо хіба що дізнатися, де наш вихованець «наробив», але жести і міміку ми зрозуміти в змозі.

Завдяки великій рухливості головних м’язів і виразності очей, коти схильні до мімічного відображення ситуацій. Так, тільки за одними очима можна зрозуміти, що відчуває кішка: коли очі напівзакриті, то вихованець розслаблений і умиротворений; якщо очі широко відкриті — муркотик зацікавлений чимось, або стурбований, а якщо вони примружені або дивляться впритул- тварина кидає виклик; якщо ж кішка відводить погляд убік — вона визнає своє підпорядкування.
Також зрозуміти поведінку тварини можна по зіницям. Приміром, вони різко розширюються, коли кішка відчуває страх, а звужуються під час агресії. Те ж саме можна сказати і про вуха, вуса, хвіст і шерсть кішок. Якщо кішка агресивно налаштована, то і шерсть у неї піднімається, і хвіст починає нервово сіпатися з одного боку в бік, і вуса настовбурчуються. Особливо не варто чіпати кішку, якщо у неї низько опущена вниз голова і вуха, передня лапа піднята, паща з оскалом, і з неї лунають шиплячі звуки — тут і так зрозуміло, що кішка відчуває агресію, але незрозуміло, постарається вона сховатися чи все ж нападе на кривдника.

Котяча мова в поведінці
Люблять кішки і пеститися. Існує багато різновидів їх витівок, як виписування навколо ніг вісімки, «бодання» лобом, «поцілунки» носом і ніжні дотики лапами з прихованими кігтями. Така поведінка говорить про те, що муркотик дуже добре до вас налаштований і повністю у вашій владі. Іноді у кішок на все життя зберігаються «дитячі» звички — деякі з них у відповідь на ласку під акомпанемент муркотіння перебирають лапами (це той жест, коли кошенята смокчуть груди).

Ще котячі дуже відчутно реагують на атмосферу в будинку. І якщо між домочадцями постійні сварки або раптом з’являється інший улюбленець — кішка починає себе посилено вилизувати. Адже вилизуючи себе, муркотик як би говорить: «Спокій, тільки спокій». І зовсім не рідкість, коли на нервовому грунті у тварини з’являються залисини від її посиленого «заспокоєння» себе, який проявляється випаданням шерсті.

Мова кішок багатогранна, але кожен уважний господар з часом обов’язково починає розуміти нехай не всі, але найголовніші складові котячої мови. А кішки їм у цьому тільки посилено допомагають.