Чи можуть студенти виїхати за межі України в умовах воєнного стану: які обмеження?
ДПС України не пропускає студентів за кордон, посилаючись на те, що чоловікам (18-60 років) заборонено покидати територію України. Згідно статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають здобувачі фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти. На підставі вищевикладеного студентів денної або дуальною формами здобуття освіти повинні пропускати за кордон. Однак сьогодні ситуація в пунктах пропуску абсолютно інша – ДПС України не пропускає студентів за кордон, посилаючись на те, що чоловікам (18-60 років) заборонено покидати територію України.
Чому обмеження стосуються чоловіків віком 18-60 років?
Відповідно до статті 15 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу”, на строкову військову службу призиваються придатні для цього за станом здоров’я громадяни України чоловічої статі, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 18 років. А згідно ст. 22 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу”, граничний вік перебування на військовій службі встановлюється для військовослужбовців вищого офіцерського складу – до 60 років. Окрім того ДПС України у своєму повідомлені зазначила, що громадянам України чоловічої статі віком від 18 до 60 років заборонено виїзд за межі України. Тобто, чоловікам, яким виповнилось 60 років дозволено перетинати кордон.
Порушення зі сторони ДПС України
Зважаючи на вищевказане, ДПС України не дотримується норм статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”. Під час перетину кордону залишається посилати виключно на цю статтю і вказувати, що студенти денної форми навчання не підлягають мобілізації, а тому жодні обмеження щодо перетину кордону їх не стосуються.
24 березня набув чинності Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» № 2136-IX від 15.03.2022 р., який діє лише на час воєнного стану та втратить чинність з моменту припинення та скасування воєнного стану.
За яких умов трудовий договір може бути припинено?
Варто зазначити, що трудовий договір все ж може бути припинено, у випадку, якщо працівник і роботодавець не мають проти цього заперечень (за угодою сторін – ст. 36 КЗпП України), або в односторонньому порядку за власним бажанням працівника (ст. 38 КЗпП України).
Якщо ініціатива припинення трудового договору належить працівникові, то за загальним правилом, він зобов’язаний подати заяву до роботодавця про своє бажання звільнитися з займаної посади за два тижні до бажаної дати звільнення. Винятками є обставини, що перешкоджають виконанню трудових обов’язків, а також переїзд на нове місце проживання, вагітність, інвалідність чи інші обставини, передбачені ч. 1 ст. 38 КЗпП України.
У випадку припинення трудових відносин за угодою сторін – сторони можуть узгодити день звільнення без прив’язки до обов’язкового строку відпрацювання.
ВАРТО ЗВЕРНУТИ УВАГУ, що Законом України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» працівнику надано право звільнитися за власною ініціативою без двотижневого строку попередження у зв’язку з одночасною наявністю двох умов:
• а) ведення бойових дій в районах, в яких розташоване підприємство, та
• б) загроза для життя і здоров’я працівника
Винятки, у яких таке звільнення не допускається:
1. примусове залучення до суспільно-корисних робіт в умовах воєнного часу;
2. залучення до виконання робіт на об’єктах, віднесених до критичної інфраструктури.
Чи можна звільнити працівника через прогули?
Під прогулом розуміється відсутність працівника на роботі більше трьох годин протягом робочого дня без поважних причин. Прогул є однією з підстав розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця. Відсутність працівника на роботі з поважних причин не може вважатися прогулом.
Слід зазначити, що працівники, які не виходять на роботу внаслідок ведення воєнних дій та пов’язаних з ними обставин, не можуть бути звільнені за пунктом 4 частини першої статті 40 Кодексу законів про працю України за підставою «прогул».
Зазначене обумовлено необхідністю збереження життя та здоров’я таких працівників та їх сімей і розцінюється як відсутність на роботі з поважних причин. Якщо не було оголошено простою, у такому випадку за працівниками зберігаються робоче місце та посада.
Вказаний час неявки працівника у табелі обліку використання робочого часу доцільно відмічати умовним позначенням «І» – інші прични неявок або «НЗ» – неявка з нез’ясованих причин.
Так само із людьми, що поруч, хтось своєю токсичністю та критикою не давав тобі спокою, не розуміючи, що саме так він робить тебе сильнішим! Проаналізуйте все і відпустіть — не варто носити цей тягар: вражень, емоцій, вчинків, відгуків про тебе бо то лише тих людей відгуки, які не можуть дозволити собі навіть половину того, чим ти живеш…. А може це просто трансформація себе через твою призму, хтось корінно нещасний і чуже нещастя пропускати через себе ну просто кажучи НЕ РЕКОМЕНДУЮ!!!!Події минулого важливо прийняти, а як максимум — пробачити і подякувати за досвід, який зробив мудрішими і сильнішими.