Міф 1. Психолог вирішує за людей їхні проблеми
Аж ніяк. Психолог лише створює такі умови, за яких людина сама зможе вирішити свої проблеми. Сюди ж варто додати, що психолог працює лише з тими людьми, які звертаються особисто. І допомогти він може лише в тому випадку, коли клієнт готовий змінити себе, а не навколишній світ.
Міф 2. Психолог може вирішити всі проблеми
Варто знову ж зазначити, що психолог не вирішує проблеми своїх клієнтів, а допомагає їм самим знайти вихід.
Найкращих результатів можна досягти, коли клієнт і психолог зуміли встановити довірливі стосунки, і обоє зосереджені на роботі над пев- ною проблемою. Потрібно відповідально поставитись до вибору психолога, адже продуктивна робота неможлива без взаємної симпатії.
Міф 3. Послуги психолога — для психічно нездорових людей
Звернення за допомогою до психолога — не є ні показником слабості, ні знаком психічного нездоров’я. Психологи працюють зі здоровими людьми. Однак періодично всі люди потребують підтримки й допомоги зі сторони. У нашій культурі ще не прижилася традиція звернення до психологів. Замість цього прийнято приходити за допомогою до друзів або заливати проблеми алкоголем. Вибір завжди за людиною. Справжній психолог не нав’язує своїх послуг.
Міф 4. У психолога не може бути своїх проблем
Якби-то! Психологи — теж люди. Не будемо про це забувати. Сказати, що в психолога не може бути особистих проблем, це однаково, що сказати лікар-терапевт не може застудитися.
Психолог вміє ефективно вирішувати власні проблеми самостійно, а також може звертатися за допомогою до своїх колег. І в цьому немає нічогісінько негожого, адже мудрість не стільки в тому, щоб усе вирішувати самому, скільки в тому, щоб вирішити найкращим способом і з найменшою затратою нервів. Упевненість у собі — це здатність як надавати допомогу тоді, коли ти можеш це зробити, так і попросити про неї, коли самому не під силу.
Міф 5. Психологи — безвідмовні добряки, готові допомагати усім у будь-який час і за будь-яких обставин
Деякі люди думають, що психологи — свого роду месії, які відчувають потребу віддати життя на служіння людям і жертвувати собою заради всіх і всього. Насправді, психолог — це професія. І хоч ця професія і пов’язана з наданням підтримки й допомоги людям, але власне психолог зовсім незобов’язаний перетворювати свою професійну діяльність у стиль життя. Психолог — це не та людина, що буде потакати всім людським забаганкам і примхам, не той, хто обов’язково підставить щоку для другого удару, коли вже отримав перший. Він краще за всіх знає, що має право бути самим собою, точно так, як і всі інші люди.
Міф 6. Психолог може дати таку пораду, що відразу вирішить будь-яку проблему
Психологи не дають порад. Поради можна одержати де завгодно. Лише сама людина знає, що для неї краще. Психолог тільки намагається допомогти їй знайти в собі сили, побачити їх і усвідомити.